Lionsin matkassa: Snow Bowl X ja juniorien jenkkifutiskausi

Snow Bowl X kokosi alkukeväällä 2018 Suomen juniorijoukkueet avaamaan amerikkalaisen jalkapallon kauden halliolosuhteissa, kun ulkonurmet olivat vielä talven armoilla. Vantaan TAFT:n jo kymmenettä kertaa jarjestama turnaus oli ensimmainen koitos myos lohjalais- ja sipoolaisjunioreiden yhteisjoukkueelle Knightsille. Tama kirjoitus kertoo, miten turnaus eteni Knightsin riveissa, ja avaa samalla sen, mista junioreiden jenkkifutiksessa oikein on kyse: mita ikaluokat U11, U13 ja U15 tarkoittavat, milloin pelataan lippupalloa ja milloin taklataan, ja miten lajin pariin paasee mukaan.

Pikafaktat

TapahtumaSnow Bowl X (10. painos)
JarjestajaVantaan TAFT
AjankohtaAlkukevat 2018, kauden avaus
LajiJunioreiden amerikkalainen jalkapallo ja lippupallo
IkaluokatU11, U13 ja U15
LohjalaisedustusKnights (Lohja Lions + Sipoo Bulldogs)
Kauden 1. pisteetToni Malkki, U13 Knights

Mika Snow Bowl on?

Snow Bowl on Vantaan TAFT:n jarjestama junioreiden alkukauden turnaus, joka pelataan keskitalven ja kevaan taitteessa ennen varsinaisen ulkokauden alkua. Nimi viittaa vuodenaikaan: kun miesten ja naisten edustusjoukkueet vasta harjoittelevat ja odottavat nurmen vihertymista, juniorit paasevat jo pelaamaan otteluita turnausmuodossa. Snow Bowl X oli tapahtuman kymmenes painos.

Vantaan TAFT (alun perin Tikkurila American Football Team) on vuonna 1981 perustettu seura, jonka kotipaikka on Vantaan Tikkurila. Seuralla on laaja juniorituotanto, ja se on yksi Suomen perinteikkaimmista amerikkalaisen jalkapallon seuroista. Snow Bowlin kaltainen turnaus palvelee ennen kaikkea harjoituksena: joukkueet saavat pelirytmia ja valmentajat nakevat, missa kunnossa pelaajisto on kauden kynnyksella.

Nain Snow Bowl X eteni Knightsin riveissa

Knights oli Lohja Lionsin ja Sipoo Bulldogsin junioreiden muodostama yhteisjoukkue, joka saapui turnaukseen ilman montaa yhteista harjoitusta. Odotukset olivat siksi varovaiset. Turnauksessa Knights pelasi seka U13- etta U15-ikaluokissa. Seuraava kuvaus perustuu joukkueen oman viestintavastaavan paikan paalla kirjoittamaan raporttiin.

U13 Knights sai kauden ensimmaiset pisteet

U13-joukkue aloitti turnauksen helsinkilaista ECG:ta vastaan. ECG tunnetaan vahvasta juniorituotannostaan, ja kokemus seka pelaajamateriaali olivat tallakin kertaa Knightsia edella. Knights sai silti turnauksen avauksessa maalin: Toni Malkki vei pallon maaliin heti ottelun alkuvaiheessa ja merkitsi nain Leijonaperheen kauden ensimmaiset pisteet. Toisessa ottelussa vastaan asettui Turku Trojans, joka osoittautui liian kovaksi vastukseksi hieman loukkaantumisista karsineelle joukkueelle.

U15 Knights kohtasi vanhat tutut

U15-joukkueen ensimmainen vastustaja oli isantajoukkue TAFT. Kauden avausottelu naytti juuri silta, mika se oli: virheita tuli seka yksilo- etta joukkuetasolla, ja TAFT vaikutti selvasti valmiimmalta kokonaisuudelta. Toisessa pelissa vastaan tuli jalleen Turku Trojans. Asetelmaan toi jannitysta se, etta osa Lionsin pelaajista oli edellisella kaudella pelannut juuri Trojansin kanssa yhteisjoukkueessa, joten kentalla oli tuttuja kasvoja. Knights aloitti ottelun hyvin ja teki maalin heti ensimmaisesta hyokkaysvuorosta, mutta ottelun edetessa virheet lisaantyivat ja Trojans kaytti ne hyodykseen.

Kokonaisuutena Snow Bowl X oli Knightsille arvokas harjoitus kesaa kohti: tilaisuus pelata oikeita otteluita joukkueena ja selkea nayte siita, missa suurimmat kehityskohteet olivat. Sama yhteisjoukkue palasi myohemmin otsikoihin, kun U15 Knights ylsi kauden mittaan loppuotteluun ja eteni sensaatiomaisesti finaaliin asti.

Alkuperaisen turnausraportin kirjoitti Ville Montonen, Lohja Lionsin viestintavastaava.

Knights – Lohja Lionsin ja Sipoo Bulldogsin yhteisjoukkue

Knights on kahden seuran, Lohja Lionsin ja Sipoo Bulldogsin, junioreiden muodostama yhteisjoukkue. Yhteisjoukkue tarkoittaa sita, etta kaksi tai useampi seura kokoaa pelaajansa saman joukkueen alle. Junioritasolla tama on Suomessa tavallista ja usein valttamatonta: amerikkalainen jalkapallo on marginaalilaji, eika yksittaisella seuralla ole aina riittavasti samaan ikaluokkaan kuuluvia pelaajia taysilukuiseen joukkueeseen.

Yhteisjoukkueen etuna on, etta pelaajat paasevat pelaamaan ikaistaan vastaan sen sijaan, etta harrastus jaisi vaille sarjapeleja. Haasteena ovat pidemmat valimatkat harjoituksiin ja se, etta eri seurojen pelaajat tuntevat toisensa aluksi huonosti – juuri siita syysta Knightsin tunnelmat olivat Snow Bowlissa odottavat. Lohjalaisjunioreiden matkaa on seurattu sivustolla laajemminkin, esimerkiksi kirjoituksessa Ritarit suunnan nayttajina.

Juniorien jenkkifutis Suomessa: ikaluokat ja sarjat

Amerikkalaista jalkapalloa eli jenkkifutista hallinnoi Suomessa Suomen amerikkalaisen jalkapallon liitto (SAJL), joka on perustettu vuonna 1979. Liitto vastaa seka taklaavan pelin etta lippupallon sarjatoiminnasta ja harrasteliikunnasta. Pelaajia Suomessa on tuhansia, ja miesten paasarja on nimeltaan Vaahteraliiga, jonka mestaruudesta pelataan Vaahteramaljasta.

Junioritoiminta on jaettu ikaluokkiin, jotka nimetaan ylaikarajan mukaan. Snow Bowl X:ssa pelatut U11, U13 ja U15 ovat naista nuorimpia. Mita vanhempi ikaluokka, sita lahempana peli on aikuisten taklaavaa amerikkalaista jalkapalloa.

Mita U11, U13 ja U15 tarkoittavat?

Lyhenne U tulee englannin sanasta ”under” eli ”alle”. U11 tarkoittaa alle 11-vuotiaita, U13 alle 13-vuotiaita ja U15 alle 15-vuotiaita pelaajia. Kaytannossa ikaluokka maaraytyy syntymavuoden perusteella, ja nuorimmissa sarjoissa korostetaan kilpailun sijaan osallistumista ja pelaamisen oppimista. Nuorimmat ikaluokat, kuten U11, pelaavat turnausmuotoisesti: mukaan voivat ilmoittautua kaikki halukkaat joukkueet, ja kausi koostuu useista eri paikkakunnilla jarjestettavista turnauksista.

Miten amerikkalaisen jalkapallon ottelu etenee?

Amerikkalaisessa jalkapallossa kentalla on kerrallaan kaksi roolia: hyokkays ja puolustus. Hyokkaava joukkue yrittaa edeta kohti puolustajan maalialuetta ja viedä pallon sinne. Eteneminen tapahtuu pelivaihe eli ”down” kerrallaan: joukkueella on perinteisesti nelja yritysta edeta kymmenen jaardia, ja onnistuessaan se saa uudet nelja yritysta. Jos matka ei tule tayteen, pallo siirtyy vastustajalle. Pallon vienti maalialueelle on touchdown, joka on ottelun arvokkain yksittainen suoritus. Peli ei ole jatkuvaa juoksua kuten jalkapallossa, vaan se etenee lyhyina, suunniteltuina pelivaiheina, joiden valissa pidetaan tauko. Junioreiden ja lippupallon saannoissa kentan koko, pelaajamaara ja etenemismatkat ovat kevennettyja, mutta perusidea sailyy samana.

Lippupallo vai taklaava peli?

Nuorimmat ikaluokat pelaavat yleensa lippupalloa, ja taklaava peli tulee mukaan vanhemmissa ikaluokissa. Lippupallo (flag football) on amerikkalaisen jalkapallon kontaktiton muoto: raju fyysinen kontakti, kuten blokkaus ja taklaus, on kielletty. Jokaisella pelaajalla on vyotarolla lippuvyo, jonka molemmilla puolilla roikkuu lippu. Taklauksen korvaa pallollisen pelaajan lipun nappaaminen vyolta. Lippupalloa pelataan tavallisesti viisi vastaan viisi, ja se on nopeatempoista ja matalan kynnyksen lajia, johon paasee mukaan ilman kalliita suojavarusteita.

Taklaavassa amerikkalaisessa jalkapallossa pelaajalla on kypara ja olkasuojat, ja pelivaiheet ratkotaan fyysisen kontaktin kautta. Molemmat lajimuodot perustuvat samaan perusideaan: hyokkaava joukkue yrittaa edeta kentalla hyokkaysvuoro eli ”down” kerrallaan ja viedä pallon maaliin (touchdown). Se, mika juuri kontaktissa ja joukkuepelissa kiehtoo, avautuu tarkemmin kirjoituksessa Jenkkifutiksessa kiehtovat kontakti ja joukkuepeli.

Vertailu

OminaisuusLippupalloTaklaava jenkkifutis
KontaktiKontaktiton, lippu napataan vyoltaFyysinen kontakti, taklaukset ja blokit
Pelaajia kentallaTavallisesti 5 vs. 5Tavallisesti 11 vs. 11
VarusteetUrheiluvaatteet ja lippuvyoKypara, olkasuojat ja muut suojat
Tyypillinen aloitusikaNuorimmat ikaluokat (esim. U11)Vanhemmat ikaluokat
AloituskynnysMatala, kevyet varusteetKorkeampi, suojavarusteet tarpeen
OlympiastatusOlympialaji Los Angeles 2028 -kisoissaEi olympiaohjelmassa

Miten jenkkifutis- tai lippupalloharrastus aloitetaan?

Harrastuksen aloittaminen kannattaa aloittaa paikallisen seuran kautta. Suomen amerikkalaisen jalkapallon liiton sivuilta loytyy seurahaku, josta nakee oman alueen seurat ja niiden junioriryhmat. Monet seurat jarjestavat maksuttomia tutustumiskertoja, joihin voi tulla ilman aiempaa kokemusta tai lajitaustaa.

  • Valitse lajimuoto. Nuorimmille ja kontaktia arasteleville lippupallo on luonteva aloitus. Taklaava peli sopii yleensa hieman vanhemmille.
  • Ota yhteytta seuraan. Kysy oikeasta ikaryhmasta ja harjoitusajoista. Yhteisjoukkueet voivat tarkoittaa, etta harjoitukset ovat osin naapurikunnassa.
  • Varaa perusvarusteet. Lippupalloon riittavat alkuun urheiluvaatteet ja nappulakengat tai sisapeleissa salibandytossut. Taklaavassa pelissa seura lainaa tai ohjeistaa kyparan ja suojien hankinnassa.
  • Varaudu kausimaksuun. Junioritoiminnassa peritaan tavallisesti kausi- tai kuukausimaksu, joka kattaa harjoitukset, valmennuksen ja sarjamaksut. Summat vaihtelevat seuroittain, joten tarkista hinta suoraan seurasta.

Laji tutustuttaa myos koululaisia: koululippupallo on vakiintunut tapa kokeilla lajia liikuntatunneilla ilman seuraan liittymista.

Yleisimmat virheet junioripelaajan matkassa

Suurin osa aloittavien junioreiden ja heidan vanhempiensa virheista liittyy odotuksiin ja kuormitukseen, ei itse peliin. Nama ovat yleisimmat sudenkuopat:

  • Tuloksen ylikorostaminen. Snow Bowlin kaltaiset alkukauden turnaukset ovat harjoituksia. Nuorimmissa ikaluokissa oppiminen ja pelaamisen ilo ovat tarkeampia kuin voitto-tappio-tilasto.
  • Varusteiden laiminlyonti. Huonosti istuva kypara tai vaarankokoiset suojat heikentavat seka turvallisuutta etta pelaamista. Varusteiden sopivuus kannattaa tarkistaa seuran kanssa.
  • Liiallinen erikoistuminen ja ylikuormitus. Yhteen lajiin keskittyminen liian aikaisin ja lepopaivien laiminlyonti lisaavat rasitusvammojen riskia. Aihetta kasitellaan tarkemmin artikkelissa 6 faktaa urheiluvammoista.
  • Perusteiden ohittaminen. Saantojen, pelipaikkojen ja perusliikkeiden opettelu kannattaa tehda rauhassa. Monimutkaiset kuviot eivat auta, jos perusasiat ovat hukassa.

Lippupallosta tuli olympialaji

Junioreiden lippupallon merkitys kasvoi harppauksella, kun Kansainvalinen olympiakomitea vahvisti lokakuussa 2023 lippupallon osaksi Los Angelesin vuoden 2028 kesaolympialaisten ohjelmaa. Olympialaisissa pelataan viisi vastaan viisi, ja mukana ovat seka miesten etta naisten turnaukset. Paatos nosti lajin nakyvyytta ja houkuttelevuutta myos Suomessa, missa lippupallo on pitkaan ollut pieni mutta kasvava laji.

Suomessa lippupallon arvostusta kasvatti myos se, etta lajin MM-kisat pelattiin Lahdessa. Taklaava amerikkalainen jalkapallo puolestaan nakyy Suomessa arvokisatasolla, kun amerikkalaisen jalkapallon EM-lopputurnaus pelataan Suomessa. Junioreille kehitys tarkoittaa yha selkeampaa polkua harrastuksesta kohti maajoukkue- ja jopa olympiaedustusta.

Kenelle laji sopii?

Amerikkalainen jalkapallo ja lippupallo sopivat monenlaisille pelaajille, silla kentalla tarvitaan erikokoisia ja erityyppisia rooleja. Nopeat pelaajat loytavat paikkansa syoksyissa ja puolustuksessa, kookkaammat linjapeleissa. Lippupallo sopii erityisen hyvin lajia aloittavalle, kontaktia arastelevalle tai eri urheilutaustoista tulevalle lapselle, koska siina ei taklata ja mukaan paasee kevyilla varusteilla. Taklaava peli taas palkitsee niita, joita kiinnostavat fyysisyys ja tarkka joukkuepeli. Yhteista molemmille on vahva joukkuehenki: Snow Bowl X:n kaltainen turnaus osoitti, miten nopeasti eri seuroista koottu joukkue hitsautuu yhteen muutamassa ottelussa.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Mika Snow Bowl X oli?

Snow Bowl X oli Vantaan TAFT:n jarjestaman junioriturnauksen kymmenes painos. Se pelattiin alkukeväällä 2018 halliolosuhteissa ja toimi monelle joukkueelle, kuten Knightsille, kauden avaustapahtumana.

Mika joukkue Knights on?

Knights on Lohja Lionsin ja Sipoo Bulldogsin junioreiden muodostama yhteisjoukkue. Kaksi seuraa yhdistaa pelaajansa, jotta ikaluokkaan saadaan taysilukuinen joukkue sarjapeleja varten.

Mita U11, U13 ja U15 tarkoittavat?

U tarkoittaa ”alle” (under). U11 on alle 11-vuotiaiden, U13 alle 13-vuotiaiden ja U15 alle 15-vuotiaiden ikaluokka. Ikaluokka maaraytyy syntymavuoden mukaan.

Mika ero on lippupallolla ja taklaavalla amerikkalaisella jalkapallolla?

Lippupallo on kontaktiton: taklauksen korvaa pelaajan vyolta napattava lippu, eika suojavarusteita tarvita. Taklaavassa pelissa kaytetaan kyparaa ja suojia, ja pelivaiheet ratkotaan fyysisen kontaktin kautta.

Miten lajin harrastaminen aloitetaan?

Ota yhteytta oman alueen seuraan ja kysy ikaistasi junioriryhmaa. Monet seurat jarjestavat maksuttomia tutustumiskertoja, ja lippupalloon paasee alkuun kevyilla varusteilla ilman aiempaa kokemusta.

Related articles

Comments

Share article

uUTISET