Huelvan sulkapallon EM-kisat tarjosivat suomalaisfaneille vahvan keskiviikon 25. huhtikuuta 2018: naisten nelinpelipari Jenny Nyström ja Sonja Pekkola kaatoi irlantilaisvastustajansa ja eteni 16 parhaan joukkoon, Airi Mikkelä marssi kaksinpelissä varmaan voittoon, ja vain Eetu Heino joutui tyytymään tappioon tiukassa kolmieräisessä kamppailussa. Tässä artikkelissa käydään läpi keskiviikon ottelut yksityiskohtineen, esitellään mukana olleet suomalaispelaajat sekä selitetään, miten sulkapallon arvokisat ja ottelujen pisteet käytännössä toimivat.
Tärkeimmät kohdat
- Tapahtuma: Sulkapallon EM-kisat 2018, Huelva, Espanja (24.–29.4.2018).
- Keskiviikon saldo: kaksi suomalaisvoittoa ja yksi tappio.
- Nyström & Pekkola: voitto Irlannin parista 21–15, 15–21, 21–16, jatkoon 16 joukkoon.
- Airi Mikkelä: varma 21–14, 21–11 Saleharista, ensimmäistä kertaa 16 parhaan joukossa.
- Eetu Heino: tappio Ukrainan Pochtareville 17–21, 21–12, 12–21.
- Kisojen tähti: Carolina Marín voitti naisten kaksinpelin kultaa kotihallissaan.
Mitä Huelvan EM-kisoissa tapahtui keskiviikkona?
Keskiviikkona suomalaisia nähtiin kolmessa ottelussa, ja saldo oli kaksi voittoa ja yksi tappio. Jenny Nyström ja Sonja Pekkola voittivat naisten nelinpelin avausottelunsa Irlannin paria Sara Boyle – Rachael Darragh vastaan eräluvuin 2–1 (21–15, 15–21, 21–16). Airi Mikkelä eteni naisten kaksinpelissä ensimmäistä kertaa urallaan EM-kisojen 16 parhaan joukkoon kaadettuaan Slovenian Lia Saleharin suoraan kahdessa erässä. Eetu Heino puolestaan hävisi miesten kaksinpelin ottelunsa Ukrainan Artem Pochtareville kolmen erän taiston jälkeen.
Kisat pelattiin 24.–29. huhtikuuta 2018 Huelvassa Etelä-Espanjassa. Tapahtumapaikka oli Palacio de los Deportes Carolina Marín, halli joka on nimetty kotikaupunkinsa suursuosikin, moninkertaisen maailmanmestarin ja Rion 2016 olympiavoittajan Carolina Marínin mukaan. Marín hallitsi kotikisojaan ja voitti lopulta naisten kaksinpelin EM-kullan, kun taas miesten kaksinpelin mestariksi selviytyi Tanskan Viktor Axelsen.
Nyström ja Pekkola etenivät naisten nelinpelissä
Nyströmin ja Pekkolan voitto Irlannin parista oli kaksikon jo kolmas peräkkäinen voitto samoista vastustajista, mikä kertoo suomalaisten etumatkasta tätä nimenomaista paria vastaan. Voitto varmisti jatkopaikan 16 joukkoon.
Ottelun kulku erä erältä
Avauserä meni Nyströmille ja Pekkolalle suhteellisen selvästi lukemin 21–15. Toisessa erässä nuoret irlantilaiset löysivät oman pelinsä ja tasoittivat ottelun voittamalla erän täsmälleen samoin numeroin 21–15. Ratkaiseva kolmas erä oli dramaattinen: suomalaiset karkasivat 11–5-johtoon, mutta vastustajat kuroivat eron nopeasti vain kolmeen pisteeseen. Tiukan loppukiristyksen suomalaiset kuitenkin kestivät, ja kolmas ottelupallo toi ratkaisun lukemin 21–16. Ottelun 52 minuutin kesto kuvasti tasaista ja korkeatasoista peliä.
Hävitystä erästä huolimatta suomalaisten peli oli vapautunutta ja vähävirheistä. Nyström ja Pekkola veivät peliä hyökkäävänä osapuolena, kun taas Boyle ja Darragh joutuivat tekemään täyden päivätyön pysyäkseen vauhdissa mukana.
– Joo, oli ihan hyvä peli, vaikka meni vähän hakkaamiseksi. Aina lyönnit eivät löytäneet paikkaansa, oli ongelmia lyöntien jyrkkyydessä ja lyöntinopeudessa, Pekkola analysoi heti pelin jälkeen.
Mitä seuraavaksi nelinpelissä?
Jatkossa Nyströmiä ja Pekkolaa odotti hollantilaispari Debora Jille ja Imke van der Aar, joka oli pudottanut turnauksen seitsemänneksi sijoitetun saksalaisparin Isabel Hertrich – Carla Nelte. Maajoukkuevalmentaja Anu Niemisen mukaan suomalaisten esitys oli vaihteleva mutta riittävä.
– Silloin kun tytöt pelasivat sovitun mukaan ja variaatiota oli hyökkäyksessä, niin peli oli selkeä. Seuraavassa matsissa pitää pelata paremmin, muuten he rankaisevat saman tien, Nieminen arvioi. – Mutta tämä oli tarvittavan hyvä esitys tähän matsiin.
Nyström oli kisoissa mukana myös sekanelinpelissä Anton Kaistin parina. Kaistin ja Nyströmin seuraavana vastustajana oli saksalaispari Marvin Emil Seidel ja Linda Efler.
Airi Mikkelän vahva voitto vei 16 parhaan joukkoon
Airi Mikkelä hyödynsi edullisen arvan ja eteni Huelvassa kahden varman voiton myötä uransa ensimmäistä kertaa EM-kisojen 16 parhaan joukkoon. Tiistaina hän kaatoi Slovakian Martina Repiskan ja keskiviikkona Slovenian Lia Saleharin, joka on yksi Mikkelän tanskalaisista treenikavereista.
Keskiviikon ottelu Saleharia vastaan oli selvä alusta loppuun. Mikkelä oli parempi jokaisella osa-alueella ja vei voiton suoraan kahdessa erässä lukemin 21–14, 21–11. Kahden voiton jälkeen vastus kuitenkin kovenisi tuntuvasti – juuri niin kuin arvokisojen pudotuspeleissä kuuluukin käydä.
Seuraavaksi vastassa Mia Blichfeldt
16 parhaan ottelussa Mikkelän vastaan asettui Tanskan ykkönen Mia Blichfeldt, voittajalle oli luvassa paikka puolivälierissä. Mikkelä tiesi haasteen suuruuden mutta ei pitänyt sitä mahdottomana.
– Mia on pelannut tosi hyvin viime aikoina. Pitää pelata hyvin häntä vastaan, mutta ei ole mahdotonta voittaa, Mikkelä kertoi ennen ottelua. Käytännössä avaimena olivat lyöntien kaaret: lyhyeksi jäävät tai liian matalat pitkät lyönnit kostautuisivat pitkää vastustajaa vastaan, ja myös pelitempon oli oltava tarpeeksi kova.
Mikkelän kisataival päättyi tähän otteluun. Blichfeldt eteni jatkoon ja juhli lopulta koko turnauksen päätteeksi EM-pronssia naisten kaksinpelissä, mikä asettaa Mikkelän tappion mittakaavaan: hän hävisi lopulta yhdelle kisojen kolmesta parhaasta.
Carolina Marín varasti huomion viereisellä kentällä
Tunnelma hallissa oli Mikkelän ottelun aikana poikkeuksellinen, vaikka arviolta 2000 katsojaa eivät ensisijaisesti seuranneet 25-vuotiaan suomalaisen otteita. Viereisellä kentällä pelasi nimittäin kotiyleisön idoli Carolina Marín, joka sai valtavan kannustuksen omalta yleisöltään.
– Oli kyllä todella siistiä, en kuullut yhtään mitä Anu sanoi minulle erätauolla, Mikkelä nauroi jälkeenpäin.
Eetu Heino hävisi tiukan kamppailun
Eetu Heino aloitti ottelunsa Ukrainan Artem Pochtarevia vastaan vahvasti ja johti avauserän puolivälissä kolmella pisteellä. Erätauon jälkeen ukrainalainen pääsi paremmin peliin mukaan, vei avauserän 21–17 ja lopulta myös koko ottelun.
Toisessa erässä Heino oli jälleen ensin kympin tienoilla johdossa ja onnistui tällä kertaa pitämään etumatkansa loppuun saakka, tasoittaen ottelun erävoitolla 21–12. Ratkaisevassa kolmannessa erässä Pochtarev kuitenkin johti alusta loppuun; puolia vaihdettiin suomalaisen ollessa 5–11 tappioasemassa, eikä Heino enää saanut eroa kiinni. Pochtarev vei erän ja ottelun 21–12.
Heino oli saanut ensimmäisellä kierroksella vapaakierroksen eli niin kutsutun byen, joten tappio Pochtareville oli samalla hänen kisojensa avausottelu. Maailmanlistalla Heino oli tuolloin yhdeksän sijaa ukrainalaista korkeammalla, Pochtarevin majaillessa sijalla 84. Tappio oli samalla Heinon toinen peräkkäinen häviö samasta vastustajasta, sillä kaksikko oli kohdannut edellisen kerran vuonna 2012.
Pikafaktat
| Tapahtuma | Sulkapallon Euroopan mestaruuskilpailut 2018 |
|---|---|
| Ajankohta | 24.–29. huhtikuuta 2018 |
| Paikka | Huelva, Espanja |
| Halli | Palacio de los Deportes Carolina Marín |
| Lajit | 5 lajia: miesten ja naisten kaksinpeli, miesten ja naisten nelinpeli, sekanelinpeli |
| Suomalaispelaajat (ke) | Airi Mikkelä, Jenny Nyström, Sonja Pekkola, Eetu Heino, Anton Kaisti |
| Maajoukkuevalmentaja | Anu Nieminen |
| Naisten kaksinpelin mestari | Carolina Marín (Espanja) |
| Miesten kaksinpelin mestari | Viktor Axelsen (Tanska) |
Keskiviikon tulokset ja seuraavat ottelut
Alla ovat suomalaisten keskiviikon ottelut tuloksineen sekä heti perään pelivuoroon tulleet seuraavan päivän ottelut. Tulokset on esitetty muodossa kotiosapuoli – vastustaja ja erälukemat.
Keskiviikon tulokset
- Jenny Nyström & Sonja Pekkola – Sara Boyle & Rachael Darragh (Irlanti) 21–15, 15–21, 21–16
- Airi Mikkelä – Lia Salehar (Slovenia) 21–14, 21–11
- Artem Pochtarev (Ukraina) – Eetu Heino 21–17, 12–21, 21–12
Seuraavan päivän ottelut
- Jenny Nyström & Sonja Pekkola – Debora Jille & Imke van der Aar (Hollanti)
- Mia Blichfeldt (Tanska) – Airi Mikkelä
- Anton Kaisti & Jenny Nyström – Marvin Emil Seidel & Linda Efler (Saksa)
Kaikki turnauksen ottelut ja tulokset löytyvät Tournamentsoftware-tulospalvelusta: http://www.tournamentsoftware.com/sport/matches.aspx?id=FC3BF9CF-E75E-4D3A-800A-1B12F3156710&c=FIN.
Miten sulkapallon EM-kisat toimivat?
Sulkapallon EM-kisat eli Euroopan mestaruuskilpailut järjestetään Badminton Europe -kattojärjestön alaisuudessa, ja yksilölajien kisat pelataan viidessä lajissa: miesten ja naisten kaksinpelissä, miesten ja naisten nelinpelissä sekä sekanelinpelissä. Jokainen laji on oma pudotuspelikaavionsa, jossa hävinnyt putoaa heti.
Miten ottelun pisteet lasketaan?
Sulkapallo-ottelu pelataan paras kolmesta erästä eli kahteen voitettuun erään. Yksittäinen erä voitetaan 21 pisteellä niin sanotulla rallipistejärjestelmällä, jossa piste tulee jokaisesta pallosta riippumatta siitä, kummalla on syöttövuoro. Eron on oltava vähintään kaksi pistettä: tasatilanteessa 20–20 peliä jatketaan, kunnes toinen karkaa kahden pisteen päähän, enintään lukemaan 30–29. Erätauko pidetään, kun ensimmäinen osapuoli saavuttaa 11 pistettä.
Mitä tarkoittavat bye ja sijoitus?
Vapaakierros eli bye tarkoittaa, että pelaaja etenee seuraavalle kierrokselle pelaamatta, koska kaaviossa ei ole vastustajaa. Korkealle rankatut pelaajat saavat usein vapaakierroksen heti alkuun. Sijoitus (seeding) puolestaan tarkoittaa, että parhaat pelaajat asetetaan kaaviossa eri lohkoihin maailmanlistan perusteella, jotta suosikit eivät kohtaa toisiaan heti alkukierroksilla. Juuri tästä syystä esimerkiksi seitsemänneksi sijoitetun parin kaatuminen on huomionarvoinen tulos.
Suomalainen sulkapallo arvokisoissa
Suomalaisille sulkapalloilijoille EM-kisat ovat tärkein vuosittainen mittari eurooppalaista kärkeä vastaan. Laji on Suomessa laajasti harrastettu kuntoilumuoto, ja sulkapallon kasvanut suosio on tuonut kentille jälleen uusia pelaajia. Huippu-urheilussa matka harrastajasta arvokisatasolle vaatii kuitenkin vuosien määrätietoisen harjoittelun ja tukiverkoston, johon kuuluvat niin seurat, maajoukkue kuin suomalaisen huippu-urheilun tukirakenteet.
Naisten menestys Huelvassa sopii myös laajempaan kuvaan, jossa yhdenvertaisuutta liikunnassa on nostettu entistä näkyvämmin esiin. Suomalaismenestystä nähtiin keväällä 2018 muissakin arvokisoissa, kuten painin nuorten EM-kisoissa. Arvokisojen seuraamisesta kiinnostuneille myös kysymys arvokisojen seuraamisesta on tuttu pohdinta jokaisen kisakevään alla.
Yleisimmät väärinkäsitykset sulkapallon arvokisoista
Sulkapallon arvokisoihin liittyy muutamia sitkeitä väärinkäsityksiä, jotka kannattaa oikaista.
- ”Korkeampi ranking takaa voiton.” Ei takaa. Eetu Heino oli maailmanlistalla vastustajaansa korkeammalla, mutta hävisi silti – yhden ottelun pudotuspeleissä päivän kunto ratkaisee.
- ”Avauskierroksen vastustaja kertoo pelaajan tason.” Ei kerro suoraan, sillä vapaakierros tai suotuisa arpa voi tuoda kokeneellekin pelaajalle helpon alun ennen kuin vastus kovenee.
- ”EM-kisat ovat pelkkää kaksinpeliä.” Mukana on viisi lajia, ja sama pelaaja voi edustaa Suomea useammassa – kuten Jenny Nyström, joka pelasi sekä naisten nelinpeliä että sekanelinpeliä.
- ”Kotiyleisö on vain tunnelmaa.” Huelvassa nähtiin, että voimakas kotikannustus voi aidosti vaikuttaa otteluun – jopa viereisen kentän keskittymiseen.
Lähteet
Usein kysytyt kysymykset (FAQ)
Missä ja milloin vuoden 2018 sulkapallon EM-kisat pidettiin?
Kisat pelattiin 24.–29. huhtikuuta 2018 Huelvassa Espanjassa, Palacio de los Deportes Carolina Marín -hallissa. Keskiviikon ottelut käytiin 25. huhtikuuta.
Ketkä suomalaiset pelasivat Huelvan EM-kisoissa?
Keskiviikon otteluissa Suomea edustivat naisten kaksinpelin Airi Mikkelä, naisten nelinpelin Jenny Nyström ja Sonja Pekkola sekä miesten kaksinpelin Eetu Heino. Nyström pelasi lisäksi sekanelinpeliä Anton Kaistin kanssa. Maajoukkuetta valmensi Anu Nieminen.
Kuinka pitkälle Airi Mikkelä eteni EM-kisoissa 2018?
Mikkelä eteni uransa ensimmäistä kertaa 16 parhaan joukkoon voitettuaan Martina Repiskan ja Lia Saleharin. Hänen taipaleensa päättyi seuraavalla kierroksella Tanskan Mia Blichfeldtiin, joka eteni jatkossa EM-pronssille.
Miten sulkapallo-ottelun pisteet lasketaan?
Ottelu pelataan kahteen voitettuun erään. Erä voitetaan 21 pisteellä rallipistejärjestelmässä, jossa eron on oltava vähintään kaksi pistettä (enintään lukemaan 30–29). Erätauko pidetään 11 pisteessä.
Kuka voitti naisten kaksinpelin EM-kullan 2018?
Naisten kaksinpelin EM-kultaa juhli espanjalainen Carolina Marín kotiyleisönsä edessä Huelvassa. Miesten kaksinpelin voitti Tanskan Viktor Axelsen.